آموزش عکاسی از کودک

ثبت لحظات زود گذر دوران نوزادی و کودکی، عملی است که اغلب پدر و مادر‌ها انجام می‌دهند تا برای همیشه آن دوران شیرین و پر‌خاطره کودک خود را ثبت کرده و گرامی بدارند. عکاسی از کودکان و نوزادان می‌تواند فرآیندی شاد و با‌ ارزش باشد، اما به‌طور منحصربه‌فردی نیز چالش برانگیز است.

چه به عنوان پدر و مادر می‌خواهید لحظاتی را از کودک خود ثبت کنید و چه به عنوان یک عکاس، به دنبال عکاسی حرفه‌ای از کودک هستید، در مورد عکاسی از کودکان باید به مسائل زیادی فکر کنید و پیش از اقدام نیز مقاله‌ای تحت عنوان آموزش عکاسی از کودک، مطالعه کنید.

عکاسی از کودکان و نوزادان، یکی از کار‌های لذت‌بخش و پر‌چالش می‌باشد. سختی این نوع از عکاسی از این منظر می‌باشد که اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای در طول عکاسی رخ می‌دهد و سوژه‌ی عکاسی نیز تا حد زیادی قابل کنترل نیست.

به همین دلیل است که عکاسی کودک، علاوه بر مهارت و توانایی، نیازمند صبر و سرعت عمل نیز می‌باشد. شناخت و توانایی در برقراری ارتباط با کودکان و ارتباط‌گیری موثر با آن‌ها، می‌تواند منجر به موفقیت در طول این پروسه شود. در این مقاله ما قصد داریم تا به آموزش عکاسی از کودک و توضیح تمام مسائل پیرامون آن بپردازیم.

اهمیت دیافگرام در عکاسی کودک

اکثر عکاسان می‌گویند که تا به حال در عکاسی کودک، با دیافراگم کوچک‌تر از F2 عکاسی نکرده‌اند و پیشنهاد اکثر آن‌ها در آموزش جامع عکاسی این است که تا حد امکان از دیافراگم بزرگ استفاده شود. چرا که دیافراگم بزرگ همراه با لنز 85 میلی‌متری، می‌تواند نتیجه‌ای عالی داشته باشد.

دوربین‌ها از دیافراگم‌های مکانیکی برای کنترل میزان عبور نور به بدنه دوربین و برخورد با سنسور تصویر یا فیلم استفاده می‌کنند. دیافراگم بسیار شبیه به عنبیه چشم عمل می‌کند و بسته به میزان نور مورد نیاز منقبض یا منبسط می‌شود.

دیافراگم سیستمی است که به طور گسترده در SLR (فیلم) پیاده‌سازی نشده است و معمولاً در دوربین‌های DSLR مدرن یا لنزهای مدرن یافت نمی‌شود.

دیافراگم در عکاسی بر دو نکته اثر‌گذار است: میزان نور ورودی و عمق میدان. اگر در عکاسی کودک از دیافراگم بسته‌تر استفاده شود، متقابلا از سرعت شاتر آهسته‌تر و ایزو بیشتر استفاده می‌شود.

مقدار ISO کمتر به معنای حساسیت کمتر به نور است، در حالی که ISO بالاتر به معنای حساسیت بیشتر میباشد و یکی از عناصر مثلث نوردهی عکاسی – همراه با دیافراگم و سرعت شاتر – است و نقش اساسی در کیفیت عکس‌های کودک شما دارد.

اگرچه هدف ISO حساسیت بیشتر به نور است، اما عکاسان هنری ISO خود را افزایش می دهند تا جلوه‌های خاصی در عکاسی ایجاد کنند. ایزوی بالا یک اشکال دارد و آن اعوجاج بصری یا نویز بیشتر است. هنگامی که ISO را در تصویر افزایش می‌دهید، میزان نویز نیز افزایش پیدا می‌کند.

نورسنجی در استودیو عکاسی

هدف اصلی فتومتر یا همان نورسنج اندازه‌گیری نور است. از آنجایی که نور به اشکال مختلفی وجود دارد، انواع مختلفی از نورسنج ها نیز موجود هستند. نورسنجی سال‌هاست که وجود داشته است، اگرچه نورسنج‌ها از نوع ساده‌ی خود در آغاز، فاصله زیادی گرفته‌اند.

نورسنج در فرآیند عکاسی یک وسیله‌ی کاربردی است. امروزه بیشترین استفاده از فوتومترها در حوزه عکاسی دیجیتال است. هنگامی که در عکاسی استفاده می‌شود، وظیفه اصلی یک فتومتر تعیین میزان مناسب نوردهی است.

از آنجایی که نور هرگز یکنواخت نیست، به دست آوردن یک عکس ایده‌آل به معنای در نظر گرفتن نور است. فوتومترهایی که در دوربین های دیجیتال تعبیه شده‌اند، میزان نور را در یک منطقه اندازه گیری می‌کنند تا بهترین عکس ممکن را تولید کنند.

در حالی که نورسنج‌ها به طور گسترده در زمینه عکاسی استفاده می‌شوند، کاربردهای دیگری نیز برای نورسنج‌ها وجود دارد. اگر یکی از نور‌های مختلف مانند نور اصلی یا نور پس زمینه، نسبت به سایر نور‌ها شدت بیشتر و یا کمتری داشته باشند. نور عکس دچار مشکل می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع باید نور‌ها را پیش از عکاسی بسنجید.

چه نوع لنزهایی برای عکاسی کودک مناسب است؟

لنز در عکاسی اساسی‌ترین نکته است. اینکه به طور دقیق لنزی را برای یک عکاسی مشخص کنیم امکان‌پذیر نیست اما می‌توان طبق تجربه لنز‌هایی را معرفی کرد.

لنز‌شناسی در عکاسی کودک نیز امری مهم است. برای عکاسی کودک بهتر است از لنز‌های دیافراگم باز استفاده شود. لنزهای با کیفیت‌ مانند لنز‌های ترکیبی مانند لنز‌های ۲۴-۱۲۰ یا ۱۸-۱۳۵ نیز مناسب عکاسی از کودک می‌باشند.

لنزهای پرایم با دیافراگم 35 میلی‌متری و 50 میلی‌متری f/1.8 پرایم برای بودجه‌های کم، نتایج عالی را برای پرتره کودک ارائه می‌دهند.

بهترین لنزی که برای عکاسی از کودک مناسب است، لنز سیگما 35 میلی‌متری F 1.4 است. این لنز بسیار شارپ بوده و برای صحنه هایی که می‌خواهید تصویر محیطی بیشتری ایجاد کنید این لنز مناسب‌ترین است.

به عنوان مثال، اگر از کودک خود در ساحل یا پارک عکس می‌گیرید و قصد دارید بسیاری از محیط های اطراف نیز در نظر گرفته شود، این لنز بهترین گزینه است. دومین لنز مناسب برای عکاسی کودک، لنز Fave Canon 85mm F1.8 است.

فاصله کانونی این لنز، 85 میلی‌متر، برای پرتره‌‌های کودک بسیار عالی است. سومین لنز مناسب عکاسی کودک Canon 135mm F2.0 میباشد که مناسب‌ترین لنز برای عکاسی پرتره می‌باشد. با دیافراگم F2.0، می‌توانید نور زیادی را به دوربین وارد کرده و پس زمینه را تار کنید.