آموزش سفالگری

اولین تصویری که از سفالگری در ذهن مجسم می‌گردد، چرخ‌های بزرگ سفالگری و کوره‌های پخت سفال است؛ در آموزش رایگان سفالگری در خانه، به شما نشان می‌دهیم که می‌توان در منزل با در اختیار داشتن ابزاری ساده و مقداری گِل نیز، ظروف سفالی با طرح‌های دلخواه ساخته و از آن‌ها استفاده کرد.

سفالگری درخانه چیست؟

به‌طور کلی به شکل‌دهی و ساخت ظروف از گِل، سفالگری گفته می‌شود. گرچه امروزه شاهد ورود خلاقیت به حوزه هنر و ساخت وسایلی خلاقانه و جدید از گِل هستیم، اما عمده‌ترین سازه‌ها در حوزه‌ی سفالگری، ظروفی همچون کاسه و بشقاب هستند. 

سفالگری را می‌توان نخستین صنعت دستی بشر و ظروف سفالی را، از قدیمی‌ترین دست‌سازهای بشری به‌شمار آورد که با گذشت زمان و پیشرفت صنایع و تولید ظروف بلور و شیشه، کاربردشان رفته‌رفته کمرنگ‌تر شده‌است؛ ولی همچنان به‌عنوان هنر شناخته‌شده و در میان هنرمندان اهمیت و محبوبیت ویژه‌ای دارد. این محبوبیت در میان کودکان و نوجوانان دو چندان است.

در آموزش سفالگری در خانه، قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه با داشتن امکاناتی حداقلی از جمله مقداری گِل، میز برای کار و یک قالب، سفالگری کرده و ظروف سفالی خود را با طرح‌های دلخواه خود بسازید.

در این دوره‌ی آموزشی، ابتدا به آموزش اولیه و مقدماتی در مورد شیوه‌ی راه‌اندازی و شروع فرایند سفالگری، معرفی انواع گِل و درک رس، سفالگری به روش فشاری و بدون چرخ و ابزارهای اولیه‌ برای شروع کار، پرداخته می‌شود. 

سپس با تدریس نحوه‌ی طرح‌دهی روی گِل و قالب‌زنی آن به مسیر آموزش ادامه داده و ساخت ظروف ساده‌ای مانند بشقاب و کاسه را فرا می‌گیرید. 

همچنین برای اطمینان یافتن از آشنایی کامل هنرجو با گِل و مکانیسم شکل‌گیری آن، نحوه‌ی اتصال دو قطعه‌ی جداگانه‌ی سفالی به‌یکدیگر را نشان داده می‌شود. 

آموزش را با ساخت ظروف ظریف‌تر که به دقت بیشتری برای ساخت نیاز دارند، مانند قاشق‌ها، ادامه داده می‌شود و در پایان، هنرجو به‌صورت مختصر با چرخ سفالگری و نحوه‌ی کارکرد آن آشنا می‌شود. 

هنرجو با گذراندن دوره‌ی آموزش سفالگری در خانه، با هنر سفال و سفالگری از ابتدا و پایه آشنا می‌شود و نسبت به تمام اطلاعاتی که لازم است در شروع مسیر خود بداند مطلع می‌شود تا یک دید کلی و کاملی از سفالگری در وی ایجاد شود. 

هدف از یادگیری دوره‌ی آموزش سفالگری درخانه چیست؟

داشتن یک هنر و مهارت، برای گذراندن اوقات فراغت می‌تواند تا حجم زیادی استرس‌های روزانه را کاهش داده و به استراحت ذهنی ما کمک کند. همچنین، بسیاری از هنرها وجود دارند که ما علاقه‌ی زیادی به یادگیری آن‌ها داریم، اما کمبود وقت و یا منابع مالی، امکان حضور در کلاس‌های آموزشی را از ما می‌گیرد.

در دوره‌ی آموزش سفالگری در خانه، با فراهم کردن شرایط آموزش در خانه‌ی شما، این مشکل را از هر دو جهت، حل کرده و محدودیت‌ها را برطرف ساخته‌ایم. شما می‌توانید بدون کمترین هزینه، هر موقع از روز و در هر مکان، آموزش را شروع کرده و در مسیر کسب مهارت گام بردارید. 

تماشای این دوره، میزان علاقه‌مندی شما را به سفال و سفالگری نیز، مشخص می‌سازد. اگر بعد از انتهای دوره، به سفالگری علاقه پیدا کرده و قصد ادامه‌ی آموزش به‌صورت حرفه‌ای در این مسیر را داشته‌باشید، می‌توایند با اطمینان خاطر از پیش‌زمینه‌ی خود و با دانشی کافی در حوزه‌ی سفال و سفالگری، به سراغ آن بروید. 

دوره‌ی آموزش سفالگری در خانه مناسب چه کسانی است؟

دوره‌ی آموزش سفالگری در منزل، آموزش را از پایه و از سطح مقدماتی آغاز می کند. پس هر کس که علاقمند به ساخت سفال و سفالگری بوده و کار با گِل را دوست بدارد، می‌تواند بدون نیاز به هیچ‌گونه پیش‌نیازی در حوزه هنر، آموزش را آغاز کرده و در مسیر کسب مهارت گام بردارد.

کودکان و نوجوانان علاقه بسیار زیادی به کار با گل یا خمیرهای بازی دارند. ازآنجایی‌که در این سنین، درحال کشف علایق و استعدادهای خود می‌باشند، یادگیری مهارت‌های جدید می‌تواند آن‌ها را در پیدا کردن مسیر و علاقه‌ی درونی‌شان یاری کند.

دوره‌ی آموزش سفالگری در خانه، فرصت خوبی خواهدبود تا آن‌ها، با مقدمات سفالگری و نحوه کار با گل و ساخت ظروف سفالی آشنا شده و میزان علاقه و استعداد خود را در این هنر کهن، ارزشیابی کنند.

بزرگسالان بسیاری نیز هستند که موفقیت و آرامش خود را در مسیر هنر و کسب مهارت‌ در این راه می‌بینند. دوره‌ی آموزش رایگان سفالگری در خانه، می‌تواند انتخابی مناسب و دلخواه برای آزمون و خطا در این افراد به حساب آید. آن‌ها با این دوره، می‌توانند سفالگری را در خانه آغاز کرده و توانایی‌ و استعدادهای خود را در آن کشف نمایند.

به‌طور کلی این دوره‌ی آموزشی، محدودیت سنی نداشته و همه با هر سن و سال و با هر میزان از توانایی می‌توانند آن را شروع کرده و از کسب مهارت لذت ببرند. 

بعد از فراگیری دوره‌ی آموزش سفالگری در منزل چه مهارت‌هایی را کسب خواهید کرد؟

گِل رس و خاک، سبب ایجاد روحیه‌ای لطیف در شما شده و برای پوست دست نیز مفید است. سفالگری، یک روش کارآمد و مناسب برای پرورش خلاقیت‌ها و استعدادهاست و علاوه بر ایجاد توانایی غلبه بر استرس‌ها و اضطراب‌های روزانه در شما، با ایجاد هماهنگی بین انگشتان و مغز، یک ورزش ذهنی مناسب نیز بحساب می‌آید. 

ایجاد آثار هنری گوناگون در زمینه سفالگری، سبب افزایش اعتماد به نفس در شما شده و حس خودباوری را نیز در شما تقویت می‌نماید.

آموزش سفالگری در خانه، شما را با انواع گِل آشنا کرده و نحوه شکل‌دهی و کار با آن را به شما آموزش می‌دهد. علاوه بر این، با آموزش روش سفالگری فشاری، مهارت سفالگری بدون چرخ را به شما می‌آموزد. 

نحوه‌ی الگوزنی و طرح‌زنی ظروف سفالین و خشک کردن آن‌ها نیز، مهارتی است که در مراحل بعد، در شما هنرجوی گرامی ایجاد می‌نماید. 

شما هنرجوی گرامی، پس از پایان آموزش این دوره، که در ده جلسه و در حدود دو ساعت در اختیارتان قرار گرفته‌است، با سفالگری آشنایی کاملی پیدا کرده و می‌توانید با توجه به سلیقه و خلاقیت‌ خود، وسایل و ظروف خلاقانه‌ای طراحی و بسازید. همچنین این دوره می‌تواند مقدمه‌ای برای شروع یادگیری سفالگری به صورت حرفه‌ای‌تر نیز باشد.

فراموش نکنید که آموزش این دوره، به‌صورت مقدماتی و بیشتر برای معرفی و آشنایی هنرجویان با سفالگری است. کسب مهارت و رشد در این هنر، تا حد زیادی به تمرین و تکرارهای خود هنرجو و خلاقیت‌های او در این مسیر، بستگی دارد.