آثار آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک

مهم‌ترین کارگردان در عرصه‌ی سینمای وحشت که در زمان خود بر سینمای کلاسیک حکومت میکرد. آلفرد هیچکاک با سبک کاری سرسختانه و متفاوت خود و البته چهره و شخصیت عجیبش توانست به یکی از مهم و کاریزماتیک‌ترین کارگردانان تاریخ سینما تبدیل شود.

 

بررسی آثار هیچکاک نشان میدهند که با وجود اینکه او بیشتر به واسطه‌ی آثار ترسناک خود شناخته میشود درک عمیقی از جامعه و مشکلات خاص آن داشته و سعی کرده این بیماری‌های اجتماعی را به شکلی غیرمستقیم بیان کند.

واژه کارگردان برای هیچکاک خیلی کوچک شمرده میشود، او برای همه الهام بخش بوده است . شخصی که عاشق سینما بود و همیشه میگفت بیننده از فیلم چه چیزی میخواهد، من آن را به او خواهم داد و تا حد زیادی هم در این راه موفق بود ، آلفرد هیچکاک یکی از بزرگترین کارگردان جهان بوده و خواهد بود. هیچکاک کارگردانی بریتانیایی بود که عمده فعالیت های خود را در ایالت متحده آمریکا انجام داد و به عنوان سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی در جهان شناخته میشود و تاثیر فیلم های او همواره بر فیلمسازان انکار ناپذیر است .

 

آلفرد هیچکاک را استاد سینمای دلهره آور و معنایی تاریخ جهان میدانند و همیشه نام او را در لیست های بهترین کارگردانان جهان سینما میتوان مشاهده کرد و تمجید از او حتی بعد از نزیک به 4 ده گذشتن از مرگش همچنان ادامه دارد. ندادن جایزه اسکار به هیچکاک بیشتر این مراسم را در حسرت خواهد گذاشت نه آلفرد کبیر را، مطمئن باشید اگر هیچکاک این جایزه را گرفته بود، رقابت برای تصاحب آن خیلی جذاب تر میشد و از هر فیلمی که آن را میگرفت نمیشد به راحتی گذشت . فیلم های هیچکاک فراتر از یک اثر تماشایی هستن او به سینما معنا بخشید و لذت ساخت فیلم را به همه چیز ترجیح میداد.

 

هیچکاک در لیست فیلم های خود 5 فیلم با امتیاز بالای 95 از 100 در سایت Metascore دارد و بهترین آثار او را میتوان سرگیجه، پنجره پشتی، شمال تا شمال غربی، روانی، بدنام، ربه‌کا،طناب، پرندگان و مرد عوضی نام برد که همواره مورد تحسین سینما دوستان جهان قرار دارند.